Safrane Klub Polska Strona Główna
 FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum


Poprzedni temat «» Następny temat
Klimatyzacji nadszedł czas...
Autor Wiadomość
daniels_85 
Forumowicz

Safrane ph: 1
Rocznik: 1995/1996
Pojemność: 2.1Dt
Wersja wyposażenia: RT
Typ pojazdu: B546
Typ silnika: J8S 76
Wiek: 38
Dołączył: 21 Lut 2010
Posty: 61
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-06-02, 18:34    Klimatyzacji nadszedł czas...

Witam Wszystkich!

Już od ubiegłego sezonu borykam się z problemami klimatyzacji. Posiadam najprostszą wersję climatronica. Problem wygląda następująco:
Wciśnięcie przycisku A.C. nie powoduje załączenia sprężarki, napis na wyświetlaczu przez chwilę się świeci, potem zaczyna migać. Oczywiście napis "service" nie odtępuje na krok. Wizyta u elektryka pomaga na jakieś 5 minut lub kilka uruchomień.
Jeden z najlepszych elektryków samochodowych w mieście spędził mnóstwo czasu nad całą instalacją. Nie pomogła dwukrotna wymiana panela sterowania, sprawne są również wszelkie czujniki. Obecnie sprężarka podpięta jest "na krótko", uruchamiam ją dodatkowym osobnym przyciskiem. Chłodzi, regulacja temp. działa, niby wszystko ok. Jednak chciałbym to naprawić, gdyż takie użytkowanie grozi zatarciem sprężarki. Co może być przyczyną? Czy termometr temp zewnętrznej (wyświetlacz wraz z godziną w kabinie) ma wpływ na układ? Proszę o pomoc w tej sprawie.
Drugi problem to rzekoma nieszczelność układu. Dwa mieisące regularnego użytkowania nie doprowadzają do wycieku gazu, dwa tygodnie postoju (wyjazd na wakacje) i gazu nie ma...
Za wszelka pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam!!!
_________________
Safrane 2.1Dt RT 1995/1996
 
 
Goalkeper 
Nałogowiec
Kamikaze Boski Wiatr


Safrane ph: Była II
Rocznik: Była 09/97
Pojemność: Była 2.2 dT
Wersja wyposażenia: Była RXE
Typ pojazdu: B54G
Typ silnika: G8T740
Pomógł: 19 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1569
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2010-06-02, 19:49    

daniels_85 napisał/a:
sprawne są również wszelkie czujniki.

A skąd ta pewność ? Sprawdzałeś błędy czujników tak jak w tym poście KLIK?
Jeżeli wentylator się nie załącza to być może problem tkwi w kostkach zaraz przy podłączeniu wentylatora. Odnośnie ulatniania się czynnika chłodniczego na najprościej będzie udać się na przegląd układu to da jak się nie mylę 100% pewność tego, w których miejscach układ jest nieszczelny. A wentylator nie włącza się tylko na A.C. czy również nie przyspiesza po ręcznym zwiększeniu obrotów czy też naciśnięciu przycisku odpowiedzialnego za nadmuch pełną para na przednią szybę :?: Być może przez nieszczelność układu czujnik (o ile takowy jest) ciśnienia w nim rozłącza dopływ zasilania do dmuchawy i dlatego ona nie pracuje tylko dziwne jest to, że sprężarka pracuje. A jak wygląda sytuacja z temperaturą zewnętrzną pokazywaną na wyświetlaczu od radia :?: Jeżeli są jakieś anomalie to prawdopodobnie czujnik w lusterku umarł. Proponowałbym także sprawdzić czujnik zamontowany w panelu klimatronika, być może termistor w nim jest nie sprawny. Wydaje mi się, że jeżeli czujnik temp. zewnętrznej będzie nie sprawny to może być to objawem nie załączania się wentylatora a to przez to, że jeżeli czujnik zewnętrzny odnotowuje niską temperaturę chyba poniżej 10st. to A.C. się nigdy nie włączy. Najpierw przeprowadź test klimatronika i pospisuj nr błędów po tym zabiegu będziemy mieli czas na spekulację.
_________________
Gość, Ty i Renia i cały świat się zmienia

http://bagaznikidoauta.pl/
 
 
 
arek 
Administrator
dozorca ;)


Safrane ph: II
Rocznik: 11/96
Pojemność: 2.5 20v
Wersja wyposażenia: RXE prawie już RXT, ASB, LPG itp. ;)
Typ pojazdu: B54F
Typ silnika: N7U701
Pomógł: 58 razy
Wiek: 56
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1822
Skąd: z Lublina
Wysłany: 2010-06-03, 20:03    

daniels_85 napisał/a:

Drugi problem to rzekoma nieszczelność układu. Dwa mieisące regularnego użytkowania nie doprowadzają do wycieku gazu, dwa tygodnie postoju (wyjazd na wakacje) i gazu nie ma...


Najczęściej przyczyną nieszczelności bywają oringi przy sprężarce, ale może być też to inne złącze, lub chłodnica.
Użytkując klimatyzację olej zawarty w czynniku chłodniczym rozprowadzany jest po całym układzie i uszczelnia drobne nieszczelności. Gdy układ stoi, widocznie gdzieś umyka. Ja bym sprawdził najpierw jednak oringi - ale w zakładzie klimatyzacji.

Druga sprawa, to że ten co nabija układ powinien sprawdzić też jego szczelność. Jeżeli po czasie czynnik znika, to reklamuj usługę.
_________________
Olewam, lubię te robotę :P
 
 
daniels_85 
Forumowicz

Safrane ph: 1
Rocznik: 1995/1996
Pojemność: 2.1Dt
Wersja wyposażenia: RT
Typ pojazdu: B546
Typ silnika: J8S 76
Wiek: 38
Dołączył: 21 Lut 2010
Posty: 61
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-06-04, 12:44    

Goalkeper napisał/a:
Jeżeli wentylator się nie załącza to być może problem tkwi w kostkach zaraz przy podłączeniu wentylatora.


Wentylator pracuje bez problemu, niezależnie od sposobu uruchomienia go. Problem polega na tym, żę po naciśnięciu przycisku A.C. sprężarka nie załącza się.
Temp. zewnętrzna jest prawidłowo wyświetlana, podobno problem może też być z sygnałem wysyłanym właśnie z tego wskaźnika temperatury, który rzekomo jest częścią całego układu.
_________________
Safrane 2.1Dt RT 1995/1996
 
 
daniels_85 
Forumowicz

Safrane ph: 1
Rocznik: 1995/1996
Pojemność: 2.1Dt
Wersja wyposażenia: RT
Typ pojazdu: B546
Typ silnika: J8S 76
Wiek: 38
Dołączył: 21 Lut 2010
Posty: 61
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-06-04, 12:47    

Spróbuję zrobić ten test jeszcze dzisiaj, o ewentualnych wynikach poinformuje...
_________________
Safrane 2.1Dt RT 1995/1996
 
 
daniels_85 
Forumowicz

Safrane ph: 1
Rocznik: 1995/1996
Pojemność: 2.1Dt
Wersja wyposażenia: RT
Typ pojazdu: B546
Typ silnika: J8S 76
Wiek: 38
Dołączył: 21 Lut 2010
Posty: 61
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-06-05, 09:29    

Wykonałem cały test. Jedynie w przypadku "Outside air temperature sensor" wynik był 1d, czyli open circuit. We wszystkich pozostałych przypadkach obok kolejnych cyfr była literka "b", czyli no fault found. Czy to oznacza, że tylko czujnik temperatury zewnętrznej jest odczytywany jako sprawny, a pozostałe po prostu nie działają?
_________________
Safrane 2.1Dt RT 1995/1996
 
 
Darek 
Nałogowiec

Safrane ph: phase II
Rocznik: 1998
Pojemność: 2.5 20v + LPG
Wersja wyposażenia: RXT
Typ pojazdu: B54F
Typ silnika: N7U
Pomógł: 6 razy
Wiek: 52
Dołączył: 03 Kwi 2008
Posty: 808
Skąd: Świnoujście
Wysłany: 2010-06-05, 09:43    

daniels_85 napisał/a:
Czy to oznacza, że tylko czujnik temperatury zewnętrznej jest odczytywany jako sprawny, a pozostałe po prostu nie działają?

NIE
Wszystko jest sprawne oprócz czujnika temperatury zewnętrznej.
To że wskazania temperatury na zewnątrz auta są poprawne nic nie znaczy. Jeśli się nie mylę to chodzi o czujnik który mierzy temperaturę w kabinie. Znajduje się on za tą malutką kratką po lewej stronie panelu sterowania klimy. W środku jest wiatraczek który bardzo często z powodu zabrudzenia staje i powoduje błędy klimy.
_________________
Panie, daj mi siłę, do zaakceptowania rzeczy, których nie mogę zmienić,
odwagę do zmiany rzeczy, których nie mogę zaakceptować,
mądrość, abym dobrze ukrył ciała tych którzy mnie dzisiaj wkurzyli.
 
 
Goalkeper 
Nałogowiec
Kamikaze Boski Wiatr


Safrane ph: Była II
Rocznik: Była 09/97
Pojemność: Była 2.2 dT
Wersja wyposażenia: Była RXE
Typ pojazdu: B54G
Typ silnika: G8T740
Pomógł: 19 razy
Wiek: 42
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1569
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2010-06-05, 13:53    

Darek napisał/a:
Jeśli się nie mylę to chodzi o czujnik który mierzy temperaturę w kabinie. Znajduje się on za tą malutką kratką po lewej stronie panelu sterowania klimy. W środku jest wiatraczek który bardzo często z powodu zabrudzenia staje i powoduje błędy klimy.

Darku owszem ale niesprawność tego czujnika nie powoduje tego, że wentylator się nie włącza. Sam doświadczyłem na własnej skórze jak miałem uszkodzony czujnik i wiatraczek. Na początku grzało a później tylko chłodziło i trzeba było wyłączać dmuchawę albo ustawiać temperaturę grzania na maksa i się gotować a to z kolei powodowało, że na panelu powstawał objaw predatora czyli wszystkie możliwe opcje się świeciły ale sterowanie działało lecz nic nie zmieniało się na panelu.
_________________
Gość, Ty i Renia i cały świat się zmienia

http://bagaznikidoauta.pl/
 
 
 
daniels_85 
Forumowicz

Safrane ph: 1
Rocznik: 1995/1996
Pojemność: 2.1Dt
Wersja wyposażenia: RT
Typ pojazdu: B546
Typ silnika: J8S 76
Wiek: 38
Dołączył: 21 Lut 2010
Posty: 61
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-06-05, 15:08    

hmmm.... powstaję więc pytanie, jak sprawdzić sprawność tego czujnika (temperatury wewnętrznej), bez koniecznośći kupna całego panelu w ciemno? Nie mam 100% pewności, bo było to ponad rok temu, ale jeśli dobrze sobie przypominam, to coś grzebałem przy tym czujniku i go czyściłem.
Jest to dla mnie sprawa priorytetowa, ponieważ za miesiąc Renia odwiedzi między innymi południe swojej ojczyzny, będzie "ciepło", a o Hiszpanii nawet nie wspominam...
_________________
Safrane 2.1Dt RT 1995/1996
 
 
Darek 
Nałogowiec

Safrane ph: phase II
Rocznik: 1998
Pojemność: 2.5 20v + LPG
Wersja wyposażenia: RXT
Typ pojazdu: B54F
Typ silnika: N7U
Pomógł: 6 razy
Wiek: 52
Dołączył: 03 Kwi 2008
Posty: 808
Skąd: Świnoujście
Wysłany: 2010-06-05, 15:49    

Goalkeper napisał/a:

Darku owszem ale niesprawność tego czujnika nie powoduje tego, że wentylator się nie włącza.

Owszem ale koledze nie włącza się sprężarka klimy a nie wentylator.
Pozostaje rozebrać to i wyczyścić jeszcze raz. Sam błąd tego wiatraczka może powodować przejście układu chłodzenia w tryb awaryjny i niemożność włączenia sprężarki. Co do samego czujnika to nie znam jego budowy. Jeśli jest to zwykła termopara to raczej tego nie zmierzysz.
_________________
Panie, daj mi siłę, do zaakceptowania rzeczy, których nie mogę zmienić,
odwagę do zmiany rzeczy, których nie mogę zaakceptować,
mądrość, abym dobrze ukrył ciała tych którzy mnie dzisiaj wkurzyli.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 10